    • Gamma 160 Manual Butt Fusion Machine - RIT GAMMA160
    RITMO
    Contact us at 800-245-8339
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    RIT GAMMA160
    Availability:
    Usually ships in 24 hours
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    GAMMA 160 is a manual butt welding machine for HOPE and PP pipes up to 0 5" IPS (160 mm). GAMMA 160 features special jaws for manufacturing elbows. Machine can also weld moulded fittings like bends, tees, wyes (Y) and flange necks up to 0 5" IPS (160 mm); short flange necks can be welded with the help of a stub end holder (on request), applied to the clamps. Machine body of GAMMA 160 is compact and easy to transport.
    MACHINE COMPOSITION:
    • A machine body with pressure regulating device of the bench vice closure
    • A steel frame for the support of the machine body
    • Steel sliding clamps with fast closing system
    • An heating plate with an electronic temperature control device
    • A support for the facer and the heating plate
    • A case for the adapters
    • Steel adapters avalaible:
      0 40 + 140 mm;
      0 1¼" IPS + 5" IPS.