    • Delta 500 All Terrain Butt Fusion Machine - RIT DELTA500
    RITMO
    Contact us at 800-245-8339
    (You save )
    (No reviews yet) Write a Review
    SKU:
    RIT DELTA500
    Availability:
    Usually ships in 24 hours
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Linkedin
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    DELTA 500 ALL TERRAIN is powered by a low-vibration diesel engine and equipped with front steering wheels and rear traction. The machine is suitable for welding pressure pipes (HOPE, PP) for the transportation of water, gas and other fluids up to 0 20 "JPS (500 mm).
    Machine Compositiion
    • Working range from 0 6" JPS+ 20" JPS (200 to 500 mm)
    • Welds fittings like elbows, tees, Y-branches and stub flanges
    • New RITMO Patented assisted system to open/close/lift clamps-heater-facer
    • Fast-locking system which allows to place and remove inserts in seconds
    • Easy Life welding system
    • GPS traceability
    • Data-logging included
    • Memory up to 4000 joint reports - downloadable straight into a PDF file
    • USB port for firmware upgrade
    • Intuitive control panel and large graphic display
    • Machine body and on-board generator easily removable for working in tight spaces
    • Machine can be powered using 230 V Three phase 50/60 Hz
    • Wheeled chassis designed to be lifted using a forklift
    • Two lateral rollers that can be operated by a cordless drill
    • On-board electric facer that is equipped with a safety microswitch
    • On-board generator removable for independent use
    Technical Features
    butt-fusion-500-chart.png
    On Request Accessories
    - Clamps' inserts from
    0 6" JPS to 18" JPS
    0 6" DISP to 18" DIPS
    0 200 to 450 mm